28.09.2021 ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

27 wrzesień 2021
Kategoria Aktualności
27 września 2021, Komentarze Możliwość komentowania 28.09.2021 ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA została wyłączona

28 września 2021 w naszej szkole obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA 

Jabłko to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc na świecie, wpływ na to ma nie tylko wspaniały smak, różnorodność odmian, ale i bogata symbolika. W końcu to przez ten owoc pokusy i pożądania Adam i Ewa zostali wygnani z raju.

Jabłko – magiczny owoc

Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. To powinno wystarczyć, by jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potrawy z mięsa.

Obecnie na świecie uprawia się ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, w Polsce około 60 (m. in. Jonagold, Szampion, Gloster, Ligol). Warto wiedzieć, że to najpopularniejszy owoc w naszym kraju, należymy do jego największych producentów w całej Europie. Tradycje sadownicze na szerszą skalę zapoczątkowała królowa Bona, która w XVI wieku przeznaczyła duże obszary ziemi na plantacje.

Komentarze zablokowane.