KAMPANIA SPOŁECZNA z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” 2021

6 październik 2021
6 października 2021, Komentarze Możliwość komentowania KAMPANIA SPOŁECZNA z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” 2021 została wyłączona

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus serdecznie zapraszają w dniach 13.10.2021 – 20.10.2021 do udziału w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY  ZOBACZ MNIE!” 2021  

Cele, które możemy wspólnie osiągnąć:  

  • kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,  
  • zwiększenie integracji osób, które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku,  
  • przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów,  
  • zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową,  
  • włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski.  

Przedstawiamy Wam list ucznia Specjalnego Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy :

  

Bydgoszcz, 1 października 2021 roku  

Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy!  

Mam na imię Adam. Piszę do Was od kilku lat, zawsze w październiku. Zapewne mnie pamiętacie, jednak krótko przypomnę kim jestem.  

Od urodzenia mam problem ze wzrokiem. Już jako mały chłopiec widziałem bardzo słabo i musiałem nosić okulary. Kiedy w przedszkolu doszła nauka czytania i pisania, było mi coraz trudniej. Na szczęście w odpowiednim czasie trafiłem w dobre miejsce, do Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Tutaj uczę się od drugiej klasy szkoły podstawowej i mieszkam w internacie. To placówka z długą tradycją. W tym roku będziemy obchodzić 150-lecie jej powstania. Pracuje tu wielu doświadczonych specjalistów, którzy pomagają uczniom słabowidzącym i niewidomym. Początkowo podczas nauki korzystałem ze specjalnego sprzętu: powiększalników, podręczników z powiększonym drukiem, zeszytów z pogrubionymi liniami i innych pomocy. Ćwiczyłem wzrok na zajęciach rehabilitacyjnych. Niestety, medycyna jest nadal bezradna w przypadku mojej choroby. Wzrok pogarszał się stopniowo, aż zupełnie przestałem widzieć. Od początku mego pobytu w ośrodku byłem jednak przygotowywany do samodzielnego życia, także do takiej trudnej sytuacji jak ta, która mnie spotkała. Ani przez chwilę nie czułem się tutaj samotny. Znalazłem wsparcie dorosłych i rówieśników, którzy dobrze mnie rozumieli.   

Będąc w „Braille’u”, żyję aktywnie. Chodzę do kina, teatru, na mecze i koncerty. W szkole, poza nauką, uczestniczę w zajęciach tanecznych, teatralnych, sportowych. Spore sukcesy mam w szachach. Musicie wiedzieć, że brak wzroku nie jest przeszkodą do tego, żeby dalej żyć pełnią życia!  

Zwracam się do Was z prośbą, żebyście na co dzień nie unikali takich osób jak ja, a wspierali nas, kiedy to konieczne. Bez tego jest trudno, szczególnie kiedy po zakończeniu nauki wracamy do domu i zostajemy w nim samotni. Marzeniem wielu z nas jest, żeby mieć z kim porozmawiać i dalej aktywnie żyć. Wiele potrafimy samodzielnie, jednak nieraz jest nam potrzebna pomoc drugiego człowieka.  

Serdecznie dziękuję za liczne listy, które otrzymałem w zeszłym roku. Było w nich dużo ciepłych słów wsparcia i życzliwości. Czytając je, nabrałem wiary, że nasze problemy są dla Was coraz bardziej widoczne. Proszę, także w tym roku przyłączcie się do nas w dniu 15 października – w Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Postarajcie się nas zrozumieć, porozmawiajcie o problemach osób z dysfunkcją wzroku.  

Na zakończenie chciałbym podziękować Wam za wszystko, co zrobiliście do tej pory. Pozdrawiam Was serdecznie!   

                                   Adam oraz Koleżanki i Koledzy z bydgoskiego „Braille’a”

 

Program MDBL ,,Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” 2021

 

13 – 20 października 2021

Zajęcia w szkołach

Zajęcia edukacyjno-integracyjne w szkołach masowych na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie K-P SOSW nr 1 w Bydgoszczy lub autorskich scenariuszy.  W celu uzyskania Certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym” sprawozdania z działań należy przesłać do 31.10. 2021 r. na adres mailowy soswnr1@braille.bydgoszcz.pl  Zasady uzyskania certyfikatu w załącznikach na stronie www.braille.bydgoszcz.pl w ,,Regulaminie kampanii społecznej Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” (zakładka MDBL)

 

13 -20 października 2021

Pisanie listu lub kartki z życzeniami.

  • ,,Napisz list do uczniów” (więcej informacji w załącznikach pod koniec września),
  • ,,Kartka z życzeniami” dla K-P SOSW nr 1 im. Louisa Braille’a z okazji 150-lecia placówki

Możliwość uzyskania pamiątkowej pieczątki w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Bydgoszczy z nazwą kampanii ,,Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” oraz z okazji Międzynarodowego Dnia Pisania Listów.

 

13 -29 października 2021

Konkurs plastyczny pt. „Jestem Europejczykiem, tradycyjne symbole krajów europejskich”.

Konkurs dla przedszkoli i szkół podstawowych na wykonanie symbolu dotykowego –  regulamin w załącznikach na stronie www.braille.bydgoszcz.pl   , oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce konkursy.

 

Odpowiedz na list Adama! Napisz do nas!

Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowym Dniu Pisania Listów!

Co zrobić?

  1. Razem z klasą napiszcie do nas list.
  2. Zaadresujcie kopertę:

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy
ul. Zygmunta Krasińskiego 10

85-008 Bydgoszcz

z dopiskiem List do Adama

 

3.Udajcie się na pocztę i przyklejcie znaczek na kopertę. Pamiętajcie o maseczkach i zachowaniu odpowiedniej odległości od innych!

4.Jeśli jesteście w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Bydgoszczy – możecie uzyskać pamiątkową pieczęć z nazwą kampanii ,,Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” oraz drugą związaną z Międzynarodowym Dniem Pisania Listów. Pieczęcią można ozdobić list lub swój zeszyt:). Oczywiście to nic nie kosztuje, a zeszyty będą ładnie wyglądać:)

5.Jeśli chcecie nas lepiej poznać, możecie zwiedzić (bezpłatnie) wystawę (NIE) WIDZĘ, która opowiada o nas, a znajduje się właśnie w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 6 (od 7 do 25 października 2021 roku).

  1. Na koniec należy wrzucić list do skrzynki. Po kilku dniach powinien trafić do naszego Ośrodka. W ubiegłym, roku otrzymaliśmy wiele listów! Każdy sprawił nam dużą radość!

          Sprawicie nam ogromną przyjemność pisząc do nas także w tym roku. Czekamy na listy od Was!

Uczniowie

Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy

 

LINKI DO MATERIAŁÓW FILMOWYCH:

 

,,Skrzydła motyla” – przedstawienie nagrane przez kółko teatralne

w K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy

https://youtu.be/sMmUxT4cIkU

 

Weronika czyta ,,List Adama 2021″ napisany w systemie Braille’a:

https://youtu.be/Sl4LGGcQUrk

 

Weronika opowiada o piśmie punktowym:

https://youtu.be/feee32LM7qI

 

Na czym polega rehabilitacja wzroku:

https://youtu.be/Pn79g7IZl54

Co robimy na zajęciach orientacji przestrzennej:

https://youtu.be/i2R6e8On8Pg

 

STAR WARS przedstawienie przygotowane przez uczniów K-PSOSW nr 1 w Bydgoszczy:

https://www.youtube.com/watch?v=xLZWl7UkKVU&feature=youtu.be

 

igi YT:

https://www.youtube.com/channel/UCpvIWPBj085jA8h9FLEI2XA

 

 

Komentarze zablokowane.