Program "5 porcji warzyw , owoców lub soku"

Druga edycja programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” to kontynuacja kampanii, która ma uświadomić i przekonać zarówno dorosłych jak i dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków pięć razy dziennie. Z badań wynika, że tylko 7% z nas spożywa zalecane 5 porcji! To stanowczo za mało, a my chcemy to zmienić!

Celem programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Dlaczego akurat 5 porcji? Ponieważ według ekspertów, jest to optymalna dawka witamin i mikroelementów niezbędna dla dobrego stanu naszego organizmu. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić coś dobrego dla samopoczucia i zdrowia – jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Łatwo jest dodać po jednej porcji warzyw do trzech posiłków w ciągu dnia, a pomiędzy nimi schrupać jabłko lub marchewkę i wypić sok.

Chcemy poprawić żywieniowe przyzwyczajenia Polaków oraz zwiększyć świadomość na temat zdrowego odżywiania. Zdajemy sobie sprawę, że często jesteśmy zabiegani i ciągle brakuje nam czasu. Dlatego przekonujemy, że nalanie soku do szklanki, pokrojenie pomidora na kanapkę czy zapakowanie jabłka do drugiego śniadania dla dziecka to czynności, które zajmują chwilę – a mają ogromne znaczenie dla naszej kondycji i dobrego samopoczucia!

Wszyscy wiemy, że witaminy i sole mineralne są niezbędne dla zdrowia. Niestety nie mamy w organizmie „spiżarni” do przechowywania ich „na później”. Warto o tym pamiętać i co jakiś czas w ciągu dnia schrupać jabłko, wypić szklankę soku lub zjeść świeże warzywo. Idealnie jest jeść warzywa i owoce (lub pić sok!) przynajmniej 5 razy w ciągu dnia.