RUNDA V

 

RUNDA  V  

CO UGOTUJEMY  Z TYCH SKŁADNIKÓW

Poniżej podajemy składniki potraw i krótkie przepisy ich wykonania. Należy odgadnąć nazwę zaproponowanych potraw. Każdy prawidłowo rozpoznany przepis i podana nazwa potrawy to 2 punkty. Łącznie można zdobyć 30 punktów.

1. 

  Składniki :   mleko, mąka jajka szczypta soli wszystko mieszamy i smażymy ?

2.

Na ciasto potrzebujemy mąkę sól i wodę

Farsz : biały ser łączymy z żółtkiem, cukrem ew. wanilią

 Ciasto rozwałkowujemy nadziewamy farszem i gotujemy 

OTRZYMUJEMY : ………………………

3.

Jajka wbij do miski, dodaj mleko, szczyptę soli i pieprzu, wszystko wymieszaj trzepaczką lub widelcem. Usmaż masę jajeczną z obu stron. Można podawć go na słodko, z warzywami, z wędliną .

To jest ………………………………

4.

Wszystkie składniki: 1 kura lub kurczak o wadze około 1,5 kg

2 duże marchewki, korzeń pietruszki, średnia cebula, pół pora, 1/4 dużego korzenia selera, duże ząbki czosnku garść natki pietruszki lub/oraz świeży lubczyk przyprawy i zioła: 2 listki laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, łyżeczka ziaren pieprzu, 2 łyżeczki soli  wrzucamy do garnka zalewamy wodą i gotujemy  na małym ogniu 2 – 3 godziny .

 Po tym czasie otrzymujemy : ………………………..

5. 

Kupujemy w sklepie plastry wieprzowiny mogą być z kością lub bez.

Kotlety rozbijamy doprawiamy przyprawami z obu stron panierujemy w mace, jaku i bułce tartej, a następnie smażymy na  smalcu .

I  mamy: …………………………….

6.

Tą sałatkę robimy bardzo prosto:

Na talerzu układamy na przemian plasterki dojrzałego pomidora oraz mozzarelli. Całość posypujemy świeżą bazylia i polewamy oliwą z oliwek

W ten sposób przygotowaliśmy sałatkę ……………

7.

Do przygotowania  tych kotletów potrzebujemy:

1 mała bułka (najlepiej czerstwa np. kajzerka), mleko lub woda do namoczenia bułki.

1/2 kg mięsa mielonego (np. szynka wieprzowa, udziec cielęcy lub z indyka)

1 średnia cebula starta na tarce, 1 jajko, 1 łyżeczka soli + 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu zmielonego. bułka tarta do obtoczenia.

  Wszystkie składniki dokładnie łączymy ze sobą, formujemy kotlety obtaczamy w bułce tartej i smażymy. Na koniec otrzymujemy: ………………..

8

Do przygotowania tego ciasta potrzebujemy:

Na spód ciasto kruche składniki: 250 g mąki (np. pszennej tortowej), 150 g masła, schłodzonego, szczypta soli, 3 łyżki cukru, 1 jajko

Po wyrobieniu wkładamy na godzinę do lodówki następnie rozwałkowujemy, przenosimy na blachę pieczemy z obciążenie około 15 minut i kolejne bez obciążenia. Na ciasto wykładamy krem z mascarpone oraz świeże owoce i udało nam się przygotować : ………………………………………………

9.

Do przygotowania tego sosu potrzebujemy:

3 łyżki majonezu, 2 łyżki jogurtu naturalnego, greckiego lub gęstej śmietany (18%)

2 ogórki konserwowe- pokrojone w kostkę Kilka grzybków marynowanych lub marynowanych pieczarek-pokrojonych na małe kawałki, 1/4 pęczka szczypiorku, 1/4 pęczka pietruszki, 1 mała cebulka lub pół dużej,3 łyżeczki chrzanu, 2 łyżeczki cukru, Sól i Pieprz

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączymy aby otrzymać sos ……………………

10

Na podstawie poniżej zapisanego przepisu ugotujemy: …………………

Składniki: 1 kg kapusty świeżej, 2 kg kapusty kiszonej, 80 g suszonych grzybów

500 g łopatki wieprzowej, 300 g łopatki wołowej, 500 g boczku surowego bez skóry

500 g schabu wieprzowego od karku, 50 g smalcu wieprzowego 180 g kiełbasy myśliwskiej podwędzanej, 150 g boczku surowego wędzonego, 150 g boczku parzonego wędzonego, 2 duże cebule, 50 g suszonych śliwek bez pestek,

1 szklanka czerwonego, wytrawnego wina, przyprawy i zioła: 5 ziaren ziela angielskiego, łyżeczka czarnego pieprzu, 5 liści laurowych, 1 goździk, 2 ziarna jałowca.

   Kapusty przegotowujemy, dodajemy pokrojone i przesmażone mięsa, grzyby, śliwki oraz przyprawy. Wszystkie składniki gotujemy kilka godzin.

11

To jest przepis na : ……………………..

Ciasto drożdżowe: 500 g mąki pszennej, 50 g świeżych drożdży, 100 g masła (lub margaryny), 100 g cukru, 4 żółtka, 1 jajko, 250 ml mleka, 1 łyżka spirytusu (wódki lub rumu)

Dodatkowo:  dżem lub powidła, olej do smażenia (1- 1,5 litra)

Przygotować zaczyn. Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 5 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut. Roztopić masło (lub margarynę).

Żółtka, jajko i resztę cukru ubić na parze w kąpieli wodnej. Resztę mąki wsypać do dużej miski. Dodać wyrośnięty zaczyn i masę jajeczną. Zacząć wyrabiać ciasto. Podczas wyrabiania, dodawać roztopione masło. Wyrobić ciasto na gładką, elastyczną masę. Pod koniec dodać spirytus i ponownie wyrobić. (Ciasto jest bardzo klejące. Najlepiej nie dodawać więcej mąki). Miskę z ciastem przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 40- 60 minut, aż podwoi swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na posypany grubo mąką blat i rozwałkować na grubość ok. 1 cm. Wykrawać z niego krążki o średnicy 7 cm.

Na połowę krążków nałożyć nadzienie i przykryć pozostałymi krążkami. Brzegi dobrze zlepić.

Układać na posypanym mąką blacie, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Smażyć partiami na rozgrzanym tłuszczu w dużym garnku z obu stron.

12

Składniki: 700 g mielonej wieprzowiny, 100 g ryżu, 2 cebule, 1 włoska kapusta

1,5 litra bulionu lub rosołu, 600 g przecieru pomidorowego, 1 łyżka mąki

przyprawy: sól i pieprz, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1/2 łyżeczki papryki w proszku, 1/2 łyżeczki tymianku.

Mięso włożyć do większej miski. Ryż ugotować, ostudzić i dodać do mięsa. Cebulę obrać, zetrzeć na tarce, dodać do mięsa z ryżem. Doprawić solą (około pół łyżeczki), pieprzem (1/4 łyżeczki). Wszystko wymieszać i dobrze wyrobić dłonią. Uformować niewielkie podłużne kotlety.

Wyciąć głąb ze środka kapusty, następnie włożyć ją do dużego garnka z wrzątkiem (wyciętą stroną do dołu), gotować przez około 10 minut na małym ogniu. Przewrócić kapustę na drugą stronę i gotować przez ok. 5 minut. Wyjąć kapustę z wrzątku i po przestudzeniu rozebrać ją z liści, odciąć delikatnie zgrubienia z każdego liścia, następnie nakładać przygotowane porcje mięsa. Zawijać jak krokiety (najpierw założyć liść na mięso z jednej strony, później złożyć boki do środka, następnie zwinąć jak najciaśniej do końca pozostałą część liścia),

Wszystko gotować w sosie pomidorowym,

Po tych działaniach otrzymujemy ……………………….

13

A teraz coś na słodko ? Co już przedstawiam, a Wy odgadujecie.

Składniki na kruche ciasto : 400 g mąki pszennej, 200 g masła, pół szklanki drobnego cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 żółtka jaj, łyżka kwaśnej śmietany,

Składniki na jabłkowe nadzienie: 1,5-2 kg jabłek – antonówki, łyżka cynamonu

Składniki na ciasto kruche zagnieć razem w sporej misce. Bardzo wskazane jest, by jajka, masło i śmietana wylądowały w misce prosto z lodówki. Ciasto wyrabiam ręcznie (mimo, że niepotrzebnie ocieplam je dłońmi.. po prostu to lubię), ale można też użyć do tego miksera. 1/3 ciasta odłóż zawiniętą w folię do zamrażarki, zaś 2/3 ciasta wyłóż na dno przygotowanej do wypieku formy. Ja najpierw rozwałkowuję masę, by łatwiej było mi wylepić nią dno formy. Spód piecz 15 minut w temperaturze 180 stopni (pieczenie góra/dół). Po podpieczeniu spodu możesz od razu wyłożyć na niego plasterki jabłek. Ja nie dodaję do nich cukru, tylko posypuję warstwę jabłek cynamonem Wyjmij kulę zamrożonej reszty ciasta. Ciasto zetrzyj na grubych oczkach bezpośrednio na wyłożoną warstwę jabłek. Ciasto ponownie umieść w piekarniku. Tym raz już na 1 godzinę i 20 minut w temperaturze 170 stopni.

I ostatecznie otrzymujemy gotową ……………………………………..

14.

A teraz poranne danie:

Składniki: mleko 500 mililitrów, jaja 2 sztuki

Woda 2 łyżki  mąka 4 łyżki  Sól 1 szczypta

Mleko przelej do garnka.

Z 2 jajek, 2 łyżek wody, szczypty soli i 4 łyżek mąki za pomocą łyżki zarób gęste ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie dodaj więcej mąki. Ilość mąki zależy od wielkości jajek.  

Mleko zagotuj.

Na gotujące się mleko wkładaj małe kluseczki z ciasta (maczając łyżkę w mleku, aby ciasto nie kleiło się do łyżki).  Zupę gotuj, aż kładzione kluseczki będą miękkie.

Przed polecam posłodzić.

15.

Ostatnie danie, to : ……………………

Składniki:  400 g surowej polędwicy wołowej lub ligawy, 5 surowych żółtek małych jajek, płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki pieprzu, łyżka oliwy, 2 łyżki ziemnej wody

Składniki dodatkowe: cebula; ogórki kiszone lub konserwowe; marynowane grzybki, kurki lub pieczarki; oliwki; kapary

Mięso należy drobno posiekać przy pomocy dobrego, ostrego noża. Najpierw pokrój wołowinę w plastry (w poprzek włókien) a potem w paseczki i dalej siekaj mięso na bardzo drobno. Uważaj jednak, by nie posiekać mięsa zbyt drobno, czyli na papkę, która będzie przypominała mięso mielone lub pastę mięsną.

       Do posiekanej wołowiny dodaj łyżkę oliwy lub ewentualnie olej nierafinowany np. rzepakowy. Dodaj jedno, surowe żółtko małego jajka (mogą być też dwa żółtka przepiórcze) oraz płaską łyżeczkę soli (najlepiej grubo mielonej) oraz pół łyżeczki świeżo mielonego pieprzu (również grubo mielonego). Wlej dwie łyżki lodowatej wody lub wody gazowanej (pomaga zachować intensywniejszą barwę mięsa na dłużej) i bardzo dokładnie wymieszaj masę mięsną.. Pamiętaj jednak również i o tym, że na talerzu pojawi się jeszcze ostrzejsza cebulka oraz kwaśne ogórki lub grzybki i inne dodatki, które wzbogacą smak dania.