"W zdrowym ciele - zdrowy duch"

 

 

W  RAMACH  PROWADZONEJ  W  SZKOLE  PRZEZ  KOŁO  PCK  AKCJI “W ZDROWYM  CIELE ZDROWY DUCH” , UCZNIOWIE W  KAŻDYM  MIESIĄCU  BĘDĄ MIELI  TYDZIEŃ  Z DEDYKOWANYM  OWOCEM , WARZYWEM . W RAMACH  AKCJI  OGŁASZANE  BĘDĄ  DODATKOWE  KONKURSY .

 

GRUDZIEŃ   –  CZEKOLADA 

16 – 20 grudnia   “Tydzień  z  gorzką  czekoladą”

Gorzka , ciemna czekolada jest  najzdrowsza ze wszystkich czekolad . Nie tylko dobrze smakuje i poprawia nastrój , ale działa też przeciwnowotworowo , chroni naszą pamięć i opóźnia  starzenie . Jej klorzystny wpływ na zdrowie  jest potwierdzony  naukowo .

*  obniza  ryzyko  zawałów  serca i udarów mózgu nawet o 40 %

*  Ciemna czekolada ma w sobie antyoksydanty , które chronia nas przed starzeniem i chorobami zwiazanymi z wiekiem . Im bardziej gorzka czekolada tym więcej antyoksydantów.

*  Czekolada wpływa również pozytywnie na pamięc.

Pierwszym  Europejczykiem , który poznał smak czekolady był Krzysztof  Kolumb .

Aż trudno uwierzyć , że znanemu podróżnikowi podany przez Azteków napój zupełnie nie smakował. Sporządzony ze zmielonych ziaren kakaowca płyn był gorzki i cierpki.  Mimo to , w zamian za podarowane Aztekom towary , przyjął  od plemienia z wysp Guanaja / wybrzeże Hondurasu w Ameryce Środkowej / worek owoców nieznanej mu rośliny jako swoistą  ciekawostkę. Przez 17 lat ten tłusty , pozbawiony smaku napój , nie wzbudzał niczyjego zainteresowania , aż do momentu , kiedy na dworze hiszpańskim ktoś wpadł na pomysł  , by dodać do niego odrobinę  cukru i wanilii. I się zaczeło ……..

 

LISTOPAD  –  MARCHEWKA

W  ramach  akcji  ogłaszamy “Tydzień  z  MARCHEWKĄ”  .

W   dniach  26 – 29  listopada  przynosimy  do  szkoły   MARCHEWKĘ  zamiast  słodyczy .

W   środę  przychodzimy  do  szkoły  na  pomarańczowo   . Klasy  wezmą  udział  w  konkursie  na  “NAJBARDZIEJ  POMARAŃCZOWĄ  KLASĘ

29  listopada   zostaltrzygnięty    konkurs  na  “NAJBARDZIEJ  POMARANCZOWĄ  KLASĘ ”

I  miejsce  –  klasa  II

II  miejsce  –  klasa  III

III  miejsce – klasa  VI

Uczniowie  z  klas  , które  zajęły  trzy  pierwsze  miejsca  otzrymali  drobne  upominki .