Już dziś, 9 lutego, wypada Światowy Dzień Pizzy. To jedno z najsmaczniejszych świąt w roku, dlatego przypominamy, jaka jest jej historia oraz jak zrobić idealną domową pizzę, którą zachwyci się cała rodzina. Wspólne zajadanie się włoskim przysmakiem to najlepszy sposób na świętowanie Dnia Pizzy 2022.
Tak też świętowaliśmy w naszej szkole.
Międzynarodowy Dzień Pizzy to jedno z najchętniej obchodzonych nietypowych świąt na świecie, a ilu fanów tego dania, tyle opinii co do tego, jaka jest najlepsza pizza.
Miłośników kuchni włoskiej nie brakuje również w Polsce. Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że to właśnie pizza kolejny rok z rzędu jest najchętniej zamawianym przez nas daniem. Dowodzą tego m.in. podsumowania 2021 roku, którymi podzieliły się Pyszne.pl i Glovo.
Jeśli ty też chętnie się nią zajadasz, na pewno z entuzjazmem uczcisz tegoroczny Światowy Dzień Pizzy, w którym mnóstwo restauracji oferuje swoim klientom spore rabaty lub inne atrakcyjne promocje. Możesz skorzystać z ich oferty albo przygotować domową pizzę.
Dowiedz się, jak zrobić pizzę samodzielnie!
Międzynarodowy Dzień Pizzy: Kiedy wypada Dzień Pizzy?
Międzynarodowy Dzień Pizzy lub Światowy Dzień Pizzy 2022 obchodzimy w Polsce w środę 9 lutego, jednak nie wszędzie tak jest. Chociaż Dzień Pizzy to święto obchodzone na niemalże całym świecie, to jego daty różnią się w poszczególnych krajach.
- We Włoszech Dzień Pizzy wypada 17 stycznia, gdyż wtedy wypada dzień św. Antoniego, którego uznaje się m.in. za patrona pizzerii. Ten dzień oficjalnie ustanowiono zresztą na święto Pizzy w 2017 roku. Pizza otrzymała wówczas tytuł Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds. ochrony niematerialnej kultury.
- W Brazylii Dzień Pizzy obchodzi się 31 sierpnia.
- W Wielkiej Brytanii Dzień pizzy obchodzi się 1 lipca.
Data Światowego Dnia Pizzy nie jest jednak najistotniejsza. Bardziej bowiem liczy się samo założenie święta, w którym ludzie w gronie przyjaciół zajadają się swoją ulubioną potrawą.
Światowy Dzień Pizzy: Historia pizzy. Wcale nie pochodzi z Włoch?
Jednym z najciekawszych faktów na temat pizzy jest to, że wcale nie pochodzi z Włoch. Zatem dlaczego to danie od zawsze kojarzy się nam z Italią?
Na długo przed tym, zanim Włochów zaczęto uznawać za specjalistów w przygotowywaniu pizzy, w innych regionach świata pojawiały się uproszczone wersje tej potrawy. W Grecji często jedzono płaski chleb z oliwą, ziołami i czosnkiem, a w Egipcie chlebo podobne placki.
Rzymianie po podbiciu Grecji przejęli zaś wiele z helleńskiej kultury. Przygotowywali ciasto za zakwasie i robili z niego pierwotną wersję pizzy, do której w XVII wieku zaczęto dodawać pomidory.
Przełomem dla przepisu na pizzę był 1889 rok, kiedy to w Neapolu narodziła się potrawa, którą dziś znamy jako włoską pizzę Margheritę — placek z serem mozzarella, pomidorami i bazylią.
Dzień Pizzy 2022. Która pizza jest najlepsza?
Pierwszą pizzerię w Polsce otwarto 8 marca 1975 roku, a więc stosunkowo niedawno. Tym większe wrażenie robi fakt, że na przestrzeni pięciu dekad pizza stała się jedną z najbardziej popularnych potraw w kraju. Wiemy, że ją lubimy, jednak nie zgadzamy się co do tego, jak smakuje najlepsza pizza. Ilu ludzi, tyle preferencji.
Międzynarodowy Dzień Pizzy warto uczcić swoim ulubionych rodzajem tej potrawy. Oto najpopularniejsze smaki:
- Margherita – typowo włoska pizza z mozzarellą, pomidorami oraz bazylią.
- Capriciosa – jedna z ulubionych pizz Polaków. Jej głównymi składnikami są szynka i pieczarki, a we Włoszech często dodaje się do niej też jajko sadzone.
- Pepperoni – ostra pizza z dodatkiem salami.
- Marinara – najprostszy rodzaj pizzy. Składają się na nią pomidory, oliwa, świeży czosnek i suszone oregano.
- Hawajska – zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny smak pizzy. Składniki pizzy hawajskiej, która tak naprawdę pochodzi z Kanady, to szynka i ananas.
- Wegetariana – pizza bez mięsa. Najczęściej składają się na nią papryka, cukinia i bakłażany.
- Quattro Formaggi – dla miłośników sera, ponieważ składa się z jego różnych rodzajów.
- Frutti di Mare – pizza z owocami morza, pomidorami i mozarellą.
Jak zrobić pizzę? Przepis na domową pizzę
Światowy Dzień Pizzy można uczcić oszczędniej, przygotowując własną domową pizzę z podstawowych składników. Robiąc całość samodzielnie, możesz urozmaicić dowolną recepturę, dodając na górę np. ulubione warzywa lub mięsne dodatki.
Jak zrobić pizzę: Włoska pizza na trzy sposoby
Jaka powinna być prawdziwa włoska pizza? Najważniejsze jest w niej oczywiście ciasto, które musi być odpowiednio cienkie i chrupiące. Wyrabianie i pieczenie ciasta na włoską pizzę to sztuka, a do perfekcji udaje się opanować ją jedynie nielicznym.
Równie ważny w przepisie na pizzę włoską jest dobór, jak najlepszych składników. Nie powinno być ich jednak zbyt wiele. Wystarczą trzy, co najwyżej cztery ulubione dodatki. Jeśli będzie ich za dużo, ich smak może nie skomponować się dobrze, a wtedy nici ze smacznej pizzy. Należy pamiętać również o aromatycznym, odpowiednio gęstym sosie do pizzy.
Wykorzystano : Międzynarodowy Dzień Pizzy już dziś! Jak zrobić idealną pizzę?
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/ciekawostki/news-miedzynarodowy-dzien-pizzy-juz-dzis-jak-zrobic-idealna-pizze,nId,5820834#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Pizza ma wielu wielbicieli, szczególnie wśród dzieci, dlatego warto ją wykorzystać do „przemycenia” zdrowych produktów do diety najmłodszych członków rodziny. Można pokombinować zarówno z dodatkami, jaki również ze spodem pizzy. Choć tradycyjny placek przygotowuje się z mąki pszennej, my znaleźliśmy wiele zaskakujących przepisów na pizzę np. z… kalafiora, selera czy twarogu! Warto wypróbować!
Pizza z ziemniaków
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 2 jajka
- 4 łyżki mąki pszennej lub 4 czubate łyżki mąki ryżowej
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka przyprawy do pizzy
- 2 łyżki oleju do posmarowania blaszki do pizzy
- sól do smaku
Wykonanie:
- Obrane i pokrojone ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Gdy ostygną, przepuszczamy przez prasę do ziemniaków lub rozdrabniamy tłuczkiem.
- Do masy dodajemy jajka, mąkę, dwa wyciśnięte ząbki czosnku, sól i przyprawę do pizzy. Wyrabiamy na gładką masę.
- Przekładamy na natłuszczoną blaszkę do pizzy. Formujemy płaski blat z wyższymi boczkami (tak, aby masa tworzyła kształt koła z wałeczkiem okalającym).
- Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na 15-20 minut.
- Następnie smarujemy spód sosem i układamy na nim ulubione dodatki. Pieczemy kolejne 5-10 minut w temperaturze 220 stopni.
Źródło: www.olgasmile.com
Pizza z kalafiora
Składniki:
- 2 szklanki startego kalafiora
- 1 szklanka startego parmezanu
- 1 jajko
Wykonanie:
- Ścieramy różyczki kalafiora na tarce o grubych oczkach. Następnie przekładamy na patelnię i prażymy bez wody przez ok. 10 minut. Mieszamy kalafiora i uważamy, żeby go nie przypalić, a jedynie wysuszyć.
- Gdy kalafior będzie stygł, ubijamy w misce jajko oraz ścieramy ser. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki.
- Gotowe „ciasto” rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Staramy się, aby zarówno brzeg, jak i środek placka były równe. Spód pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 10 minut, aż do zarumienienia się.
- Upieczony spód pizzy smarujemy sosem, dodajemy wybrane składniki i ponownie pieczemy w temp. 200 stopni przez 10 minut.
Źródło: www.beszamel.se.pl
Pizza z kaszy jaglanej
Składniki:
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- ok. 1/2 łyżeczki kurkumy
Wykonanie:
- Do ugotowanej kaszy jaglanej dodajemy wszystkie przyprawy. Całość dokładnie rozcieramy przy pomocy drewnianej łyżki lub miksujemy.
- Gotową masę wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Placek powinien mieć ok. 1-1,5 cm grubości.
- Na tak przygotowanym spodzie układamy wszystkie dodatki.
- Pizzę pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20-30 minut.
Źródło: www.justmydelicious.com
Pizza z twarogu
Składniki:
- 250 g chudego twarogu
- 3 jajka
- 2 łyżki płatków jaglanych/owsianych
- 1 łyżka mąki kokosowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- bazylia, oregano, sól, pieprz wedle uznania
Wykonanie:
- Twaróg rozgniatamy widelcem. Następnie dodajemy pozostałe składniki i dokładnie wszystko mieszamy.
- Masę wykładamy na blachę z papierem do pieczenia, formujemy okrągły kształt pizzy.
- Placek pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 15 minut. Jeśli spód jest dobrze wypieczony, to z łatwością powinien dać się obrócić na drugą stronę (jeśli tak się nie dzieje, to pieczemy kilka minut dłużej).
- Na obróconym placku układamy wszystkie składniki wraz sosem.
- Ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy jeszcze przez ok. 5 minut – do rozpuszczenia sera.
Źródło: www.mojainspiratornia.pl
Pizza z brokuła
Składniki:
- 1 mały brokuł
- 1 jajko
- 2 łyżki otrębów
- sól do smaku
- pieprz do smaku
Wykonanie:
- Surowego brokuła ścieramy na tarce lub miksujemy.
- Rozdrobnionego brokuła mieszamy z pozostałymi składnikami na gładką masę.
- Gotowe „ciasto” rozkładamy równomiernie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
- Placek pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 15-20 minut, aż stwardnieje.
- Na podpieczonym spodzie układamy ulubione dodatki i pieczemy jeszcze przez 15-20 minut, aż całość się zarumieni.
Źródło: www.justmydelicious.com
Pizza razowa
Składniki:
- 350 g zwykłej mąki pszennej lub białej orkiszowej
- 150 g mąki pełnoziarnistej (razowej) pszennej lub orkiszowej
- 1/2 łyżki soli morskiej
- 325 ml ciepłej wody
- 1 saszetka suszonych drożdży (7 g)
- 1 płaska łyżka cukru
- 2 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
Wykonanie:
- Do miski wlewamy wodę, dodajemy drożdże, cukier i oliwę. Następnie mieszamy i odstawiamy na 3 minuty.
- Do przygotowanego zaczynu dodajemy obydwie mąki wraz z solą i delikatnie mieszamy. Gdy masa będzie już połączona, wyrabiamy ciasto hakami miksera lub rękami przez ok. 10 minut, aż będzie gładkie i miękkie. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
- Po tym czasie wyjmujemy ciasto na stolnicę posypaną mąką. Formujemy kulę i dzielimy ją na 4 części, które przykrywamy ściereczką.
- Piekarnik nagrzewamy do maksymalnej temperatury np. 250 stopni.
- Z każdej porcji ciasta formujemy placek (można zrobić od razu 4 sztuki lub przygotowywać spody kolejno).
- Spody pizzy układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej oliwą. Smarujemy sosem i układamy ulubione dodatki.
- Pieczemy przez 8-9 minut, aż brzegi będą zarumienione.
Źródło: www.kwestiasmaku.com
Pizza z selera
Składniki:
- 1 seler
- 1 jajko
- sól do smaku
- pieprz czarny do smaku
- 2 łyżki otrębów
Wykonanie:
- Obranego selera dokładnie miksujemy.
- Do miski wrzucamy pozostałe składniki i wszystko ze sobą mieszamy.
- Gotową masę wykładamy na blachę pokrytą papierem do pieczenia.
- Spód pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 15-20 minut.
- Na podpieczonym spodzie rozsmarowujemy sos i układamy wybrane dodatki.
- Pizzę ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 20 minut, do czasu aż całość będzie zarumieniona.
Źródło: www.justmydelicious.com