Jakie ptaki odwiedzają najczęściej karmniki?
Na posiłek mogą zawitać wróble, mazurki, gile, dzięcioły, kawki, gawrony, trznadle, dzwońce, czyże, sierpówki, kosy, kwiczoły i zięby. Karmniki chętnie odwiedzają też sikorki: bogatka (z białymi policzkami i czarnym paskiem na żółtym brzuszku) oraz modraszka (z błękitną czapeczką i niebiesko-zielonymi skrzydłami).
Czy trzeba dokarmiać ptaki zimujące?
W tym trudnym dla ptaków okresie, wiele mówi się o potrzebie ich dokarmiania. W społeczeństwie znajdziemy zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego procesu. Ci drudzy twierdzą, że dokarmianie nie jest koniecznością, gdyż uczy niesamodzielności, nie powinno się ingerować w naturę, a ptaki powinny samodzielnie znaleźć sobie pokarm. Pojawiają się także opinie, które sugerują, że dokarmianie szkodzi ptakom.
Musimy pamiętać, że ptaki w mieście mają zupełnie inne warunki na przetrwanie tego trudnego okresu. Szanse na znalezienie naturalnego pokarmu są znacznie mniejsze niż w lesie czy na łące.
Odpowiadając na to pytanie śmiało można stwierdzić, że nawet jeśli nie jest to ptakom konieczne do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie najcięższych zimowych mrozów. Ptaki warto dokarmiać, lecz należy to robić mądrze i odpowiedzialnie. Aby naprawdę im pomóc, a nie zaszkodzić musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.
Zasady właściwego dokarmiania ptaków:
-
Systematyczność dokarmiania
Rozpoczynając dokarmianie podejmujemy poważne zobowiązanie, które powinniśmy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca karmienia i rodzaju pokarmu. Przerwanie dokarmiania byłoby nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Przyzwyczajone do pomocy nie potrafią same przetrwać!
2.Miejsce ustawienia karmnika
Ptaki możemy dokarmiać wszędzie, zarówno w ich naturalnych miejscach żerowania (woda, pole) jak i specjalnie do tego przeznaczonych miejscach czyli różnego rodzaju karmnikach. Istotne jest to, aby konstrukcja karmnika chroniła jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Wybierzmy miejsce zaciszne, osłonięte przed wiatrem. Pamiętajmy, że karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostanie się im do niego. Powinien być zamocowany solidnie do podłoża lub drzewa, aby nie spadł podczas silnych wiatrów.
3. Utrzymanie higieny i czystości w karmniku
Karmnik powinien być regularnie oczyszczany z zalegających w nim resztek jedzenia i odchodów, gdyż ich pozostawienie może sprzyjać szerzeniu się wśród dokarmianych ptaków chorób zakaźnych oraz pasożytniczych.
4. Ptasie menu, czyli czym karmić ptaki
Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także ugotowane kasze (nieugotowane pęcznieją w przewodzie pokarmowym), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej). Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość.
W centrach ogrodniczych możemy zakupić gotowe mieszanki, idealnie skomponowane i bardzo lubiane przez ptaki. Oczywiście możemy pokusić się o przygotowanie ciekawego jedzenia dla ptaków samodzielnie. W kolejnym artykule pokażę Wam w jaki sposób wykonać smakołyki dla naszych skrzydlatych przyjaciół.
Wbrew powszechnemu zwyczajowi, nie należy karmić ptaków jedynie chlebem (ani innym pieczywem), nie powinien być on głównym składnikiem, a jedynie uzupełnieniem wszystkich pokarmów podawanych przez nas. Ponadto powinien on być odpowiednio przygotowany – musi być suchy i pokrojony w małe, łatwe do przełknięcia przez ptaki kawałki. Zbyt duża ilość chleba w pożywieniu może spowodować dolegliwości gastryczne.
A co z ptactwem, które możemy spotkać w parkach? Czym dokarmiać kaczki i łabędzie?
W tym przypadku również powinniśmy unikać karmienia tychże ptaków chlebem. W zamian możemy poczęstować je drobno pokrojonymi warzywami (np. marchewką, białą kapustą), ziarnami zbóż, ugotowaną kaszą gryczaną, jęczmienną lub pęczakiem (oczywiście bez soli), otrębami lub płatkami owsianymi. Ważne jest też to by nie sypać karmy do wody. Zostawiajmy ją na brzegu.
Jakich pokarmów należy unikać?
Pamiętajmy, żeby nie podawać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy. Takim dokarmianiem wyrządzamy same szkody u naszych podopiecznych.
Naturalna Stołówka
Jeśli masz własny ogród lub sad, możesz zadbać o ptaki zimą, pozostawiając dla nich naturalne „stołówki”. Zostaw trochę jabłek na drzewie lub pod drzewem, szczególnie te obite czy robaczywe nie muszą być wyzbierane co do jednego. Zimą będą świetnym pokarmem dla kosów, kwiczołów i wielu innych gatunków ptaków.
Warto też pozostawiać zaschnięte owocostany roślin ozdobnych (np. rudbekii, floksów, astrów), a także chwastów (np. łopianów czy ostów), będą one doskonałym naturalnym karmnikiem.
Również na krzewach ptaki znajdą coś dla siebie. W tym celu warto posadzić w ogrodzie krzewy, które będą nie tylko ozdobą, ale także ptasią stołówką w zimie – np. głóg, rokitnik, dzika róża, bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, bez czarny, kalina.
Samo dokarmianie zwierząt w okresie zimowym jest ważne dla samego człowieka. Tak proste dokarmianie ptaków daje nam mnóstwo nieprostych korzyści. Uczy empatii, troski o słabszych, mniejszych i potrzebujących. Może uczyć regularności i odpowiedzialności. Szacunku dla świata przyrody. Należy również stwierdzić, że stojący za oknem karmnik przyciąga jak magnes – obserwacja jego bywalców to szansa na naukę o ptakach, ich różnorodności i zwyczajach. Pamiętajmy jednak, aby nasze obserwacje prowadzić dyskretnie nie płosząc ptaków, które postanowiły odwiedzić przygotowaną dla nich stołówkę.