Kilka słów n naszej szkole

 

Szkoła Podstawowa w Bałdrzychowie – o podstawie prostokąta – stoi wśród drzew niczym z noweli pozytywistycznej, na ścianie godło, nazwa… „Powiało nudą” – ktoś powie. Chwileczkę … czy byliście w środku? Od 10 stycznia 2005 roku zachwyca swym nowym wizerunkiem. Zapraszamy w „podróż”, w programie której znajdziecie liczne atrakcje.
 
Jesteśmy „Szkołą z klasą”, a to zobowiązuje… Zdobywając zaszczytne miejsca w różnorodnych konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, godnie bronimy dobrego imienia naszej szkoły. Reprezentujemy ją także w takich zmaganiach, jak: Solla, Konkurs recytatorski w Poddębickim Domu Kultury i Sportu, Konkurs Recytatorski Literatury Angielskiej, Francuskiej i Włoskiej w Młodzieżowym Centrum Edukacji Europejskiej w Poddębicach. Zaistnieliśmy także w XXX jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu – III miejsce i dwa wyróżnienia.
Niestraszne są nam „Chochliki ortograficzne”, z którymi znakomicie rozprawiamy się w Potyczkach ortograficznych (2 wicemistrzynie i laureatki w eliminacjach powiatowych, międzypowiatowych).
Umysł ścisły to również nasza domena – chętnie bawimy się w łamigłówki, a w turniejach matematycznych jesteśmy w czołówce i zdobywamy wyróżnienia. Doskonale wiemy jak żyć w zgodzie z przyrodą, czego najlepszym dowodem są pierwsze miejsca w konkursach ekologicznych.
Nie gorzej wypadamy też w zawodach sportowych – dzielnie stawiamy czoła swym przeciwnikom, zajmując wysokie miejsca na podium.
Uwielbiamy bawić się w artystów malarzy. A nasze bogate umiejętności, pomysłowość i wrażliwość wykorzystujemy nie tylko w konkursach plastycznych, ale także dla poprawienia wewnętrznego „oblicza” naszej szkoły.
Najlepiej jednak sprawdzamy się w zabawie w teatr, gdzie z wielka klasą i pasją wcielamy się w różnorakie role. Jesteśmy w tym niezastąpieni, o czym świadczą kolejne trzy najwyższe miejsca w Przeglądzie teatrzyków „Czarodziejski Kufer”. Nasze indywidualne predyspozycje przyniosły nam miano „najlepszego aktora” i uplasowały nas w czołówce.
Zaistnieliśmy także jako poeci, zajmując zaszczytne drugie miejsce w „Konkursie Jednego Wiersza” z okazji „Dni Poddębic”:
 
Pod dębami, nad rzeką
 Poddębice i Bałdrzychów to rodzeństwo jest ,
Bo to przecież małe miasto i ogromna wieś !
Blisko siebie położone, chyba i Ty to wiesz
Urocze to miasto i bardzo długa wieś.
 
Bałdrzychów słynie z czego? Z kościoła pięknego
A kto tam wstępuje, tego Bóg miłuje
Jest też odnowiona szkołą . Mała, lecz wesoła.
Tam wiercipięty dzieciaki – i dziewczyny i chłopaki
 
W Poddębicach też świątynia widoczna z daleka
Tu do świętej Katarzyny każdy ucieka
Fale Neru cicho szemrzą, kaczuszki kołyszą,
A nad wodą wysoko ptaki krążą i krzyczą
 
Poddębice – pod dębami ,nad rzeczką miasteczko
A Bałdrzychów chowa nas jak matka dzieci
Wyrosły i miasteczko, i wieś,
Byśmy mieli gdzie mieszkać, gdzie żyć i co jeść
 
TERESKA CHOŁYS
 
 
Każdego miesiąca, już od czterech lat, wydajemy szkolną gazetkę „Lokomotywa” na łamach której opisujemy życie naszej szkoły. Od kilku lat prowadzimy też Kronikę szkolną, barwnie ilustrowana, w której rejestrujemy najważniejsze wydarzenia.
W ramach żywych lekcji historii i geografii zwiedzaliśmy różne zakątki Polski i Europy, gdyż czujemy się Europejczykami. Poznaliśmy kulturę i obyczaje takich krajów, jak : Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Austria, Niemcy, Czechy, Monako. W ramach wymiany międzynarodowej przebywaliśmy w Serbii.
Nie zapominamy o ważnych postaciach, dlatego corocznie uczestniczymy w pieszym rajdzie Szlakiem im. Marii Konopnickiej.
Jesteśmy widoczni, a to powód by reprezentować naszą placówkę podczas tradycyjnego Święta Szkoły, dzięki któremu współpracujemy ze środowiskiem lokalnym i nawiązujemy bogate kontakty.
W kontaktach interpersonalnych jesteśmy wzorem, dlatego szczycimy się nazwą „Szkoła bez przemocy”. Poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach w Młodzieżowym Centrum Edukacji Europejskiej w Poddębicach, w ramach projektów „Żyć radością” i „Jestem O.K.” zmieniamy swoje postawy i zachowania społeczne, uczymy się asertywności i empatii. Kształtujemy postawy sprzyjające podejmowaniu zdrowych, racjonalnych decyzji w obliczu zagrożeń wynikających z kontaktów ze środkami psychoaktywnymi. Krzewimy przykłady zdrowego funkcjonowania w środowisku rówieśniczym.
Jak widać, nie ma mowy o nudzie! Sto główek uczniowskich odznacza się niebywałą różnorodnością. Każdy ma coś do powiedzenia, każdy jest indywidualnością. A grupowo? – dobrze zorganizowani, pomocni, przyjacielscy.
Niektórzy z nadmierną energią, muszą wyszaleć się na korytarzu lub na placu zabaw wśród zjeżdżalni, huśtawek, drabinek…
Ale spokojnie! – nad wszystkim czuwa zwinne oko dyrektorskie i uważne spojrzenia nauczycieli. No właśnie … doszliśmy do punktu, w którym nie sposób ominąć bezinteresownie naszej kadry.
Zacznijmy więc od Pana Dyrektora: niczym menedżer dba o chlubne miano placówki, a jednocześnie jest skory zagrać z nami w piłkę na boisku szkolnym. Dla nauczycieli nie jesteśmy numerkami w dzienniku, z takimi czy innymi ocenami. Patrzą na nas i myślą: O, to jest Kasia, tam biegnie Błażej, co ma młodszą siostrzyczkę, oto Ania co się tak często uśmiecha, a to Wojtek o zielonych oczach …
Po prostu – znają nas dobrze. Oprócz uczenia, wychowują i troszczą się o nas. Zabiegani, zapracowani i twórczy… ale cierpliwi, czuli, wyrozumiali i otwarci na nasze problemy.
Szkoła to my – uczniowie i cała kadra – dopiero razem tworzymy niepowtarzalny klimat i wspaniałą atmosferę.