Poznaj możliwości i zagrożenia YouTube
Na serwisie oprócz zabawnych filmików znaleźć można wiele edukacyjnych kanałów wspierających naukę, pozwalających powtórzyć i opanować materiał omawiany na lekcjach oraz pomagających przygotować się do egzaminów. Przykładowo z:
- języka polskiego i promujące czytanie książek: Wiedza z wami >> , Mówiąc inaczej >> , Book Reviews by Anita >> lub – jeśli nie przeraża Was język angielski – CrashCourse >> . John Green, prowadzący vloga wraz z bratem, mówi o książkach w sposób wprost niezwykły!
- matematyki: Pi-stacja Matematyka >>, Matma Z Pasja >>, Matemaks >>, Tomasz Gwiazda >>
- angielskiego: BBC Learning English >>, Arlena Witt >>, English with Lucy >>, Pola Accent Maker >>
- fizyki: Fizyka od podstaw >>
- chemii: Pan Belfer >>
Użytkownicy platformy YouTube mogą również szybko uzyskać informacje o tematyce społeczno-politycznej oraz – za pomocą tutoriali – poznać ciekawe pasje innych ludzi czy zgłębić tajniki swojego hobby.
Należy jednak pamiętać, że YouTube jest platformą komercyjną i zarabia w dużej mierze na reklamach. Korzystając z serwisu zarówno przed, jak i trakcie filmów, zobaczysz wiele reklam. Ponadto youtuberzy często w swoich nagraniach promują różnego rodzaju produkty, np. nosząc ubrania konkretnej marki czy wklejając link bezpośrednio do sklepu internetowego.
Wideo na YouTubie to także zagrożenie związane z budowaniem wizerunku człowieka idealnego. Dziecko widzi na filmach w pełni wystylizowanych, zawsze doskonale wyglądających ludzi. Może więc odnieść mylne wrażenie, że musi być szczupłe i zawsze doskonale wyglądać, aby czuć się lubiane.
Kolejnym zagrożeniem jest hejt, np. w opiniach pod filmami. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak można poradzić sobie z hejtem w komentarzach oraz gdy ktoś nas obraża na tej platformie (YouTube oferuje m.in. możliwość zgłaszania niepoprawnych komentarzy). Wspólnie stwórzcie także zasady publikowania komentarzy pod filmami i krytycznym wzrokiem przejrzyjcie różnego rodzaju formy reklamy na tej platformie. Pokaż dziecku, jak rozpoznać reklamę na YouTubie. Wytłumacz mu, że youtuberzy dzięki reklamie zarabiają pieniądze, a treść takich filmów często jest ustalana w umowie. Nie wiadomo więc, czy influencerzy naprawdę korzystają z produktów, które promują.