#NaszaFlaga
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2024
dla uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych.
REGULAMIN
I ORGANIZATORZY
- Parafia pw. św. Mikołaja w Lublinie.
- Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo.
II CELE KONKURSU
- Promowanie obchodów świąt narodowych poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej;
- Edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, historii barw narodowych i ich znaczenia.
- Przekazanie wiedzy w zakresie ważnych wydarzeń i wybitnych postaci z historii naszego kraju.
- Budowanie poczucia wspólnoty narodowej oraz popularyzacja wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski;
- Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży świadomości i emocjonalnego przywiązania do tożsamości
narodowej;
- Rozwijanie wrażliwości dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka, wychowanie do czynnego zaangażowania w różne formy pomocy.
- Popularyzacja oryginalnej twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, prezentującej postawy szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie, chęci ponoszenia za nią ofiar, przedkładania celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowości do pracy dla jej dobra.
- Kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka i odpowiedzialności za wspólnoty, w których żyjemy i funkcjonujemy.
- Przeciwdziałanie depresjom i uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży, wynikającym z utraty sensu życia.
III ZASADY KONKURSU
- Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz
klasy IV-VIII.
- Uczestnicy konkursu wykonują pracę plastyczną zgodną z tematyką zaproponowaną w regulaminie konkursu.
- Na każdej pracy koniecznie musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw.
- Dowolna technika wykonania prac w zakresie rysunku, grafiki, malarstwa lub technik elektronicznych. Prace nie mogą być grupowe.
- Jeden autor może przedstawić tylko jedną pracę.
- Przed rozpoczęciem wykonywania prac konkursowych zaleca się, w ramach lekcji w szkole, przeprowadzenie zajęć na temat (materiały pomocnicze można znaleźć na stronie konkursu: https://naszaflaga.pl):
- „Dlaczego ważne jest obchodzenie świąt narodowych i jak należy takie święta obchodzić”.
- „Polskie barwy narodowe”.
- Proponowaną formę przygotowania prac konkursowych jest wspólne wykonanie ich w ramach zajęć szkolnych, pod opieką nauczyciela. Następnie prace powinny być sfotografowane i zgłoszone do konkursu koniecznie przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy. Pracy do konkursu nie zgłasza nauczyciel.
- Zdjęcie (dobrej jakości) prezentujące pracę należy nadesłać w terminie do 5 maja 2024 r., wypełniając formularz na stronie internetowej https://naszaflaga.pl/. Prac nie należy wysyłać pocztą tradycyjną.
- Udział w konkursie jest bezpłatny.
- Organizator zastrzega sobie prawo publikowania i reprodukowania prac konkursowych.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny z udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac dla promocji konkursu w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń nadających się do rozpowszechniania.
- Jury oceniające prace zostanie powołane przez organizatorów konkursu.
- Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody oraz dyplomy. Nagrody rozdane zostaną w dwóch kategoriach wiekowych.Nagrody pieniężne przydzielane są w formie stypendiów dla laureatów. W każdej kategorii I nagroda wynosi 1500 PLN, II nagroda – 1000 PLN, III nagroda – 500 PLN. Dodatkowo zostaną rozdane wyróżnienia.
- Jury rozstrzygnie konkurs, a wyniki zostaną ogłoszone do 26 maja 2024 r.
IV KRYTERIA OCENIANIA PRAC
- Każda praca musi zawierać polską flagę państwową lub biało-czerwony motyw. Prace niespełniające tego warunku nie będą oceniane.
- Oryginalny pomysł na pracę.
- Samodzielne wykonanie pracy.
- Zastosowanie ciekawych technik plastycznych oraz estetyka.
V TEMATY PRAC KONKURSOWYCH
- Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak obchodzisz Święto Konstytucji 3 Maja lub jak wyglądało uchwalenie Konstytucji 3 maja.
- Przedstaw swoją wizję artystyczną, prezentującą polską flagę państwową w kontekście twojej małej ojczyzny oraz jej dziedzictwa kulturowego (tradycja, zwyczaje miasta, regionu, województwa).
- Przedstaw swoją wizję artystyczną ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920 r.).
- Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyrażasz swoją miłość do Ojczyzny.
Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem mailowym: kontakt@naszaflaga.pl