Program "Nasza szkoła ma kota na punkcie mleka"

• Program „Mam kota na punkcie mleka” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w wieku 8-13 lat.

• Udział w programie wymaga zgłoszenia poprzez formularz szkoły i klas.

• Program trwa trzy lata w szkołach, które zgłoszą swój udział w roku szkolnym 2012/13 (I rok trwania programu).

• W każdym kolejnym roku szkolnym szkoła może zgłaszać kolejne klasy do programu.

• Przystąpienie szkoły lub klasy w II i III roku programu (rok szkolny 2013/14 oraz 2014/15) skraca jej udział w programie odpowiednio do dwóch lat oraz roku.

• Działania w programie:

o broszury informacyjne wraz z pomocami dydaktycznymi dla nauczycieli (scenariusze 3 lekcji wraz z zadaniami i zabawami dla uczniów)

o broszury informacyjno-dydaktyczne dla dzieci w dwu grupach wiekowych – dla dzieci z klas II – V SP oraz VI SP i I gimnazjum

o fabularne gry dla uczniów

Mleczna Farma – gra karciana dla dzieci z klas II – V, do rozgrywek dwuosobowych. Bez pionków i planszy do gry. Gra składa się z talii kart i jest dołączona do broszur, które dzieci otrzymują w szkole. Gracze losują KARTY i wykładają na stół, tocząc między sobą pojedynki i zbierając punkty. Uczestnicy, wcielając się w postać kota – właściciela mlecznej farmy, zdobywają wiedzę o mleku i jego przetworach. Gra uczy kreatywności i logicznego myślenia, a także przedsiębiorczości i podstaw zarządzania.

Mleczna kraina – społecznościowa gra online dla dzieci z klas VI SP i I gimnazjum. Zagrać jednak może każde dziecko, które zaloguje się na stronie programu. Uczestnicy gry poznają tajniki prowadzenia własnego mlecznego biznesu – produkcji mleka i jego przetworów, które dostarczają do pobliskiej szkoły. Gra zawiera elementy rywalizacji i szereg niespodzianek. Chcąc się z nimi zmierzyć, gracze muszą nie tylko wykazać się wiedzą na temat walorów mleka i produktów mlecznych, ale także sprytem, szybkością i logicznym myśleniem.

o konkursy klasowe i międzyszkolne

SuperMistrz Mleka – mistrzostwa gry karcianej Mleczna farma, rozgrywane na kilku etapach.

Moja Mleczna Farma – klasowy konkurs plastyczny na pracę w dowolnej technice.

o Pozytywna energia z mleka – klasowy konkurs na zdjęcie ilustrujące „pozytywną energię z mleka”.

Mleczny Komiks – klasowy konkurs na komiks opowiadający o przygodach bohatera – KOTA.

Nasz Dzień Mleka – klasowy konkurs na zorganizowanie i udokumentowanie w dowolnej formie obchodów Dnia Mleka w szkole.

o broszury edukacyjne dla rodziców

o imprezy plenerowe (pikniki rodzinne) w wybranych miastach

• Działania w I roku udziału klasy w programie służą przekazaniu wiedzy i obejmują przekazanie materiałów informacyjno-dydaktycznych dla nauczycieli, rodziców i dzieci, lekcje według zaproponowanych scenariuszy, konkursy szkolne oraz imprezy plenerowe w wybranych miastach.

• Działania w II i III roku udziału klasy w programie służą utrwaleniu zdobytej wiedzy  i obejmują konkursy klasowe i międzyszkolne oraz imprezy plenerowe w wybranych miastach.