RUNDA XI CUDA NATURY

RUNDA  XI    JAK  PIĘKNA  JEST  NATURA

 

Dziś  prezentujemy opisy  cudów, które stworzyła natura.

W wykropkowanych  miejscach  w opisach powinny być nazwy miejsc, o które pytamy.

Zadaniem uczestników jest odgadnięcie tych nazw. Każda prawidłowa odpowiedź 2 punkty – łącznie 30.  Termin przysyłania odpowiedzi – piątek 15.01.20121 godz. 22:00.

Po tym terminie prawidłowa odpowiedź 1 punkt.

1.

…………………..to według wielu turystów najpiękniejszy staw tatrzański. Położony jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku. To także drugi, obok Giewontu, symbol polskich Tatr, od dawna obecny w kulturze polskiej. To “jezioro zamknięte w granitów kotlinie, jak błyszczący dyjament w stalowym pierścieniu” – pisał w wierszu “………………….” Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Pierścień ten tworzą granitowe wierzchołki – Rysów, Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny i Mnicha.

2.

…………………………… to przede wszystkim piękny las, który rozciąga się na powierzchni 150 000 hektarów. Jest to ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim – żadne z rosnących tu drzew nie zostało posadzone przez człowieka. ………………. dęby pamiętają jeszcze czasy Władysława Jagiełły, który w XV wieku polował w ………………………………………….

3.

………………… to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Liczy przeszło 100 km. Przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Urodę ……………. wysławiali pisarze. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi. Mazurski poeta Karol Małłek pisał “kto nie widział ………………….., ten nie widział Mazur”.

4.

Rezerwat przyrody …………….. położony jest na terenie Gór Stołowych na wysokości 852 m n.p.m. i obejmuje obszar 21 hektarów. To istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty mijanych skałek są niesamowite. Można wyróżnić głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca. Niektóre olbrzymie głazy stoją na cienkich stopkach i zdają się igrać z prawami fizyki. Mają zabawne nazwy, jak np. Kurza Stopka. Korytarze kamiennego labiryntu są pogrążone w półmroku, latem w upalne dni jest tu przyjemnie chłodno. Wyraźnie oznakowana trasa nie jest zbyt forsowna

5.

……………………….……….. to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. ……………………….. płynie siedmioma pętlami w skalistym kanionie Pienin, nad którym wznoszą się liczące kilkaset metrów wysokości pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów. Najpiękniejszy jest widok na ………………………….. z góry. Najlepiej spojrzeć na rzekę z Sokolicy (747m n.p.m.), gdzie wbrew grawitacji rośnie słynna samotna sosenka

6.

………………………..to największy rezerwat w Polsce. Jego powierzchnia wynosi prawie 60 tys. hektarów, z czego ponad 25 tys. to słynne Bagna ……………). Ten największy kompleks naturalnych mokradeł w środkowej Europie to niekwestionowane królestwo ptaków. Żyje ich tu prawie 300 gatunków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych.

7.

………………………………..położona w Górach Świętokrzyskich uważana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. To niezwykły podziemny świat we wnętrzu wzgórza. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce nie można zobaczyć też równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej reprezentującej niemal wszystkie formy nacieków. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem, przechodząc kolejno przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową i Salę Wysoką.

8.

…………………………….. jest najdłuższą, największą a na wiosnę najpiękniejszą ze wszystkich dolin w Tatrach Polskich. Najpiękniejszą, bo obsypaną fioletowymi krokusami. Nie każdemu turyście dane jest zobaczyć ……………………………. pokrytą kwiatami. Pierwsze krokusy wyrastają zwykle pod koniec marca i w pierwszych tygodniach kwietnia. Wszystko jednak zależy od zimy. Na  …………………………….. zakwita ich czasem tak dużo, że łąki są fioletowe od kwiatów. Gdzieniegdzie tylko leży jeszcze śnieg i przebija zieleń trawy. To niezwykły spektakl budzącej się do życia przyrody.

9.

……………………………… to jedno z najpiękniejszych a zarazem najbardziej popularnych miejsc w Tatrach. Fenomenalne widoki sprawiają, że miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Już w XIX wieku dolina była miejscem wielu wypraw turystycznych, a dzięki wytyczonej wówczas sieci szlaków, dziś stosunkowo łatwo tu dotrzeć. Śmiało można powiedzieć, że ………………………………………. to obowiązkowy punkt tatrzańskich wypraw dla każdego miłośnika polskich gór. Nazwa ………………….. wywodzi się od występujących w niej polodowcowych stawów – są to: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Mały Staw Polski.

10.

Erg Chebbi w Maroku, pustynia Namib w Namibii czy park narodowy Corralejo na Wyspach Kanaryjskich to najsłynniejsze miejsca na świecie, w których główną atrakcją turystyczną jest… piasek. Piasek, który wskutek działania wiatru oraz innych naturalnych czynników przybiera niezwykłe formy, do złudzenia przypominające fantastyczny, pozaziemski krajobraz. Niewielki obszar bałtyckiego wybrzeża między Łebą a Rowami również mieści się w tym gronie. Znajdziemy tu jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm, które wędrują z prędkością nawet 10 m rocznie, „pożerając” przy okazji kolejne drzewa i zostawiając za sobą kikuty tych, które już wcześniej stanęły im na drodze. Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Warto więc wdrapać się na szczyt, żeby podziwiać piękne widoki – na morze i nie tylko. A kto będzie miał odrobinę szczęścia, może nawet przeżyć prawdziwą burzę piaskową.

11.

Jeszcze w XVII w. na ……………..można było dostać się tylko statkiem lub wpław – była to bowiem jedna z kilku osobnych wysepek, oblewanych ze wszystkich stron spienionymi wodami Bałtyku. Z czasem jednak intensywne działania morza (które nanosiło kolejne tony piasku) sprawiły, że archipelag zmienił się w mierzeję. Na tyle niezwykłą, że w 2013 r. trafiła nawet na stworzoną przez serwis The World Geography listę 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata.

12.

………………………. Wspaniałe wodospady leżą na granicy argentyńsko-brazylijskiej, która przebiega centralnie przez Diabelską Gardziel, największy i najbardziej spektakularny z wodospadów. Z bazaltowego progu w kształcie podkowy spada tu w ciągu godziny (w porze deszczowej) 140 milionów ton wody! To siedem razy więcej niż przelewa się przez wodospad Niagara. W grzmiącą Gardziel Diabła można zajrzeć z niezwykłego tarasu zawieszonego niemal nad krawędzią wodospadu

13.

……………….. Turcja. …………………….. znaczy dosłownie “zamek z bawełny” i rzeczywiście tak wygląda to miejsce. To naturalne tarasy, między którymi od 14 tysięcy lat przedzierają się wody termalne. Tarasy wyglądają niczym olbrzymia biała ściana z ubitego śniegu wygięta w kształt podkowy.

14.

………………………. Biblijne ……………………….. to w rzeczywistości słone jezioro bezodpływowe. To również najniżej położone miejsce na Ziemi. …………………….. leży w granicach Izraela i Jordanii. Rejon ten słynie współcześnie z kuracji biologicznych oraz kompleksów luksusowych salonów SPA.

15.

Park Narodowy………………….., Stany Zjednoczone. Park Narodowy  …………………….swoje istnienie zawdzięcza rzece Kolorado, która przez miliony lat drążyła go w Płaskowyżu Kolorado. Najstarsze skały wewnątrz ………………. pochodzą sprzed niemal dwóch miliardów lat. Indianie znali go od tysiącleci. Biali ludzie po raz pierwszy zeszli na dno …………………….. dopiero trzy wieki temu. Szerokość ………………….. oglądanego z Południowej Krawędzi wynosi w zależności od punktu pomiaru od 13 do 26 kilometrów. Żadna fotografia ani żaden opis nie są w stanie oddać ogromu tego, co stworzyła tutaj natura